Pojęcia fizyko i fizjoterapii bywają często mylone. Tymczasem, chociaż pokrewne, oznaczają w gruncie rzeczy całkiem co innego. Z naszego wpisu dowiesz się, co się pod nimi kryje.
Fizjoterapia jest pojęciem nadrzędnym w stosunku do fizykoterapii i obejmuje całe spectrum zabiegów, mających na celu walkę z bólem, odczuwanym przez pacjenta, a także wzmocnienie siły jego mięśni, co prowadzi do poprawy jego kondycji psychoruchowej. Fizjoterapia opiera swoje działania na fakcie, iż ludzkie ciało odpowiada na konkretne bodźce. Dlatego w zakres działań fizjoterapeutycznych wchodzi zarówno masaż leczniczy czy terapia manualna, jak i:
Oferowane przez naszą klinikę zabiegi z zakresu fizjoterapii przyspieszą gojenie się ran, zrastanie kończyn i regenerację organizmu. Wspomogą w leczeniu chorób układu krążenia, nerwowego, pokarmowego, a nawet chorób skóry.
Z czasem z fizjoterapii wyodrębnił się osobny dział, czyli fizykoterapia. Skupia się ona na wykorzystywaniu w leczeniu pacjentów jedynie bodźców naturalnych, takich jak temperatura, promieniowanie słoneczne, prądy elektryczne i ultradźwięki. Zabiegi z jej zakresu, czyli przebywanie w kriokomorze, laseroterapia, magnetoterapia oraz terapia ultradźwiękami przeprowadza się przede wszystkim w warunkach leczenia uzdrowiskowego. Mają one na celu zwiększenie wydolności organizmu pacjenta, zmniejszenie dolegliwości bólowych i zredukowanie stanów zapalnych. Skutecznie wspomagają także pracę narządów wewnętrznych.
Warto zatem, aby pacjenci zdawali sobie sprawę, jaka jest różnica między pojęciem fizjo i fizykoterapii. Dzięki temu będą wiedzieli, które zabiegi wybierać.