Problemem Twojego dziecka jest skolioza – jedna z najpopularniejszych wad postawy? Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać to schorzenie, zamierzasz poznać najnowocześniejsze metody leczenia, np. ćwiczenia rehabilitacyjne, znajdujesz się we właściwym miejscu. Nasza poradnia rehabilitacyjna poniżej prezentuje wiele przydatnych artykułów, które wzbogacą Twoją wiedzę o najnowsze doniesienia związane z leczeniem skoliozy.
W ostatnim 20-leciu spojrzenie na profilaktykę i leczenie skolioz uległo diametralnej zmianie. Obecnie wiemy, że wczesne wykrycie tej choroby oraz kompleksowa profilaktyka i rehabilitacja jest skuteczne na tyle, aby uchronić przed operacją bardzo dużą grupę dzieci.
Ze względu, iż skoliozy charakteryzują się dużą różnorodnością dotyczącą stopnia zmian, ich tempa narastania, wieku pacjenta i prowokowanych objawów, metoda leczenia dobierana jest indywidualnie. Taką też opieką, dobraną kompleksowo i indywudualnie, otaczamy pacjentów.
Istnieje wiele metod pomiaru i klasyfikacji skolioz. Z artykułu dowiesz się więcej!
Wczesne wykrycie skoliozy zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczną terapię, dlatego ważną rolę spełnia szczegółowe i dokładne badanie.
Czy wiesz, że wygięcie kręgosłupa do boku, które jest najbardziej widoczne przy pochyleniu do przodu lub nierówne ustawienie barków i łopatek to mogą być objawy skoliozy?
Termin skolioza, potocznie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, jest w istocie deformacją wielopłaszczyznową, a zatem obserwujemy zniekształcenia zarówno w osi kręgosłupa, jak i jego elementów składowych (głównie kręgów) w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej.
Postawa ciała to nawykowo przyjmowana spionizowana pozycja. Na jej powstawanie mają wpływ zarówno budowa morfologiczna danej osoby, a więc siła mięśni, kości i stawów, jak i warunki, w jakich ona żyje, pracuje i odpoczywa.