Ze względu, iż skoliozy charakteryzują się dużą różnorodnością dotyczącą stopnia zmian, ich tempa narastania, wieku pacjenta i prowokowanych objawów, metoda leczenia dobierana jest indywidualnie.
Kwalifikacja do odpowiedniej metody leczenia zależy od wielkości kąta Cobba:
Skrzywienie kręgosłupa, którego wartość nie przekracza 10° wg skali Cobba nazywa się postawą skoliotyczną i nie mówimy wtedy o skoliozie. W tym przypadku zaleca się obserwację pacjenta, zwłaszcza jeśli jest to osoba młoda i może wystąpić duże ryzyko narastania zmian, często w krótkim czasie. W ramach badania wykonuje się testy kliniczne, a w uzasadnionych przypadkach powtórzenie zdjęcia RTG (wykonywane co ok.6 miesięcy). W przypadku widocznej progresji pacjent kwalifikowany jest do odpowiedniego leczenia.
Skoliozy I stopnia leczone są w oparciu o specjalistyczne ćwiczenia, dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Dobór ćwiczeń zależny jest od metody jaką wykorzystuje się do terapii.
Skoliozy o większym stopniu skrzywienia ( 30°-50° wg skali Cobba), wymagają poza odpowiednim doborem ćwiczeń zaopatrzenia gorsetowego, którego głównym zadaniem jest utrzymanie pozycji skorygowanej, zapewniając kręgosłupowi oraz tkankom miękkim prawidłowe warunki do rozwijania się. Współczesne gorsety projektowane są w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczały normalne funkcjonowanie. Zakończenie leczenia następuje po osiągnięciu dojrzałości kostnej lub w przypadku, gdy mimo stosowania gorsetu następuje progres skrzywienia. Taka sytuacja jest często wskazaniem do podjęcia leczenia operacyjnego.
W Polsce dzieci ze skoliozą do ok.30° leczone są za pomocą ćwiczeń, powyżej 30° włącza się leczenie gorsetowe. Zabiegi operacyjne wykonuje się w zależności od ośrodka – w jednym od 40°, w innych powyżej 50° wg skali Cobba.
Kwalifikacja pacjentów do leczenia operacyjnego zależy od wielu czynników, a duży kąt skrzywienia jest tylko jednym z nich. Bezwzględnym wskazaniem do operacji są zaburzenia ze strony układu krążeniowo-oddechowego, zaniki mięśniowe, silne dolegliwości bólowe. Zabiegi operacyjne wykonuje się również ze względów estetycznych.