Drodzy pacjenci doskonale rozumiemy, jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie zwłaszcza teraz, w obliczu zagrożenia zarażeniem korona wirusem. Nasi pacjenci dzwonią i proszą o pomoc, a odgórne wytyczne określają, że podmioty medyczne mają być zamknięte do końca marca możliwe, że nawet dłużej. W związku z zaistniałą sytuacją nie chcemy zostawić naszych pacjentów bez opieki. Obecnie pracujemy nad projektami online i będziemy publikować materiały odnośnie dbania o zdrowie. Rzadko mamy aż tyle wolnego czasu, więc teraz warto go aktywnie wykorzystać, by wspierać swoją odporność. Dlatego nie zwlekajmy i wykorzystajmy ten okres odosobnienia, aby zawalczyć o jak najlepsze przygotowanie się do infekcji. Koronawirus SARS-COV2 wywołuje ostrą chorobę zakaźną pod nazwą COVID-19. W każdym przypadku choroby układu oddechowego wdrażana jest odpowiednia rehabilitacja. Chińskie doświadczenia pokazują, że wdrożenie ćwiczeń oddechowych może pomóc w utrzymaniu zdrowych płuc, przyśpieszyć powrót do zdrowia oraz przyczynić się do ułatwienia pracy służb medycznych zaangażowanych w walkę z wirusem. Zalecenia dotyczą również wprowadzenia ćwiczeń relaksacyjnych, aby przeciwdziałać zespołowi stresu pourazowego co skutkuje szybkim i płytkim oddechem, a więc gorszą pracą całego układu oddechowego. Wdraża się także edukację pacjentów na temat choroby oraz zalecenia żywieniowe. Co do diety, jeszcze czekamy na wytyczne, ale wydaje się, że dieta dla astmatyków jest strzałem w dziesiątkę.
Początek choroby zwykle zaczyna się jak przeziębienie z gorączką lub bez, bądź grypą z bólami mięśniowo - stawowymi, ogólnym rozbiciem, kaszlem i wysoką temperaturą. Jeżeli dojdą do tego duszności, ale takie z którymi jesteśmy w stanie sobie poradzić to staramy się przechorować ten okres w domu. Usiłujemy nie dopuścić do ARDS, czyli ostrej niewydolności oddechowej, a więc duszność wzrasta, oddech staje się płytki i szybki brakuje nam powietrza to jest właśnie ten moment kiedy powinniśmy znaleźć się w szpitalu. Gdy już do tego dojdzie staramy się nie panikować ponieważ panika aktywizuje ośrodki hiperwentylacji, oddech staje się płytki, krótki. Oddychaj powoli i głęboko, aktywizuj górne i dolne żebra. Przyjmij odpowiednią pozycje oprzyj ręce o blat stołu, aby zaktywizować pomocnicze mięsnie oddechowe, gdy nie ma mrozu i smogu otwórz okno rozepnij zbyt ciasną koszulę i nie panikuj. Jest to ostry okres choroby, w którym nie zaleca się ćwiczeń w ogóle jedynie ćwiczenia oddechowe lub zmniejszające stres o ile pacjent współpracuje. Służby sanitarne alarmujemy wg. schematu poniżej:
Zatem kiedy ćwiczymy, ćwiczenia wzmacniające mięśnie wraz z oddechowymi i relaksacyjnymi Kiedy jesteśmy zdrowi oraz wtedy kiedy już nie mamy fazy ostrej choroby, a faza podostra przechodzi z niestabilnej w stabilną:
Ćwiczenia mają być krótkie ale częste. Średnio 15 min od 2 - 4 x dziennie.
Zmęczenie jakie staramy się uzyskać w trakcie ćwiczeń ma nie przekroczyć liczby 3 w zmodyfikowanej skali Borga, gdzie:
Kiedy jesteśmy zdrowi?:
Dlatego nie zwlekaj i ćwicz razem z nami.....
Źródła:
sofizjo.pl Koronawirus rehabilitacja
fizjopozytywni.pl jak rehabilitować pacjenta z koronawirusem. Rozmowa z Olą Cieloszczyk
http://www.naszaklinika.com.pl/cms/strony-tekstowe